LETTER FROM OUR PRESIDENT

Değerli arkadaşlarım,

 

Türk Evi’ne gittiğim ilk akşam henüz üniversitedeydim. Bu bölgeye yeni taşınmıştım, Kuzey Carolina’nın Türk ve Türk-Amerikalılarıyla tanışmak için bir 29 Ekim etkinliğine katılmaya karar vermiştim. Ana dilimi ve kültürümü paylaşanlarla bir araya geleceğim için çok heyecanlıydım ama bir o kadar da endişeliydim. Ya herkes kendi köşesine çekilir, beni aralarına almazlarsa? Ya birkaç kısa ve mesafeli sohbetten sonra Türk Evi’ne bir daha dönmemek üzere ayrılırsam?

 

Boşuna endişe ettiğimi Türk Evi’ne (ki mekanımız bana göre gerçekten bir ev) adım atar atmaz anladım. Sıcak gülüşler ve dostça merhaba’larla karşıladı beni ATA-NC üyeleri. Ayrılırken içimden “hoşça kalın” değil, “görüşmek üzere” demek geldi.

 

2016'da okulu bitirdim ve derneğimizin yönetim kuruluna seçildim. Bu kapsamda Nâzım Hikmet Şiir Festivali ve International Festival of Raleigh gibi Türk kültürünü zengin ve renkli bölgemizin diğer vatandaşlarına tanıtan pek çok etkinliğe katkıda bulunma şansım oldu. ATA-NC’nin çalışkan ve yaratıcı gönüllüleriyle iki yıldır çalışmaktan onur duyuyorum.

 

Bana kalırsa derneğimizin temel amacı, bölgemize gelen yeni yüzlerin kendilerini asla yalnız hissetmeyecekleri bir “aile” ortamı yaratmaktır. Son 30 yıldır bunu başardığımızdan eminim, umarım 2018 ve sonraki yıllarda da bunu başarmaya devam ederiz.

 

En kısa zamanda yeni bir ATA-NC etkinliğinde görüşmek dileğiyle,

 

Saygılarımla,

 

Ezgi Üstündağ

ATA-NC Başkanı, 2018

Dear friends,

 

The first time I visited the Turkish House, I was still a college student. I had just moved to the Triangle and thought attending ATA-NC’s 29 October Republic Day celebration would be a good way to meet Turks and Turkish-Americans living in the area. Although I was eager to meet people with whom I shared a native tongue and cultural background, I was also quite nervous. What if everyone huddles together and leaves me out? What if, after a few short and distant conversations, I leave the Turkish House with the intention of never returning?

 

These fears were, of course, unfounded, and I realized this as soon as I set foot in the Turkish House (which, to me, has become like a second home). Several ATA-NC members greeted me with warm smiles and friendly merhaba’s. As I left, I was moved to say not “hoşça kalın” (good-bye with an air of finality), but “görüşmek üzere”—"see you soon”.

 

I completed my studies in 2016 and was elected to the Board of Directors that winter. As a Board member, I have had the opportunity to contribute to events like the Nâzım Hikmet Poetry Festival and the International Festival of Raleigh, both of which play an important role in introducing Turkish culture to the members of our diverse Triangle community. I am honored to have worked with ATA-NC’s hard-working and creative volunteers.

 

In my opinion, our organization’s core purpose is to create a “family” setting in which folks who are new to the Triangle can immediately feel at home. It is clear to me that we have accomplished this in our 30-year history, and I hope that we will continue to succeed in doing so in 2018 and beyond.

 

I hope to see you at an ATA-NC event very soon.

 

Sincerely,

 

Ezgi Üstündağ

ATA-NC President, 2018